PIGMENTACJA SKÓRY GŁOWY


Wiele osób boryka się z problemem bardzo rzadkich włosów. Niestety w dużej części to geny decydują o ich wyglądzie. Na ich gęstość mają też wpływ czynniki zewnętrzne takie jak np. stres, nieodpowiednia dieta, czy zbyt agresywna stylizacja na przyklad przedłużanie włosów, trwała ondulacja itd. Ważnym czynnikiem są również zaburzenia hormonalne i przyjmowanie leków.

Przeszczep jest rozwiązaniem bardzo kosztownym, poza tym wiąże się z pobraniem włosów z głowy i doprowadza do powstania nieestetycznych blizn. Preparaty przyciemniające skórę są uciążliwe w stosowaniu, trzeba je używać regularnie, niewskazane jest uprawianie sportu, ponieważ spływają wraz z potem, nie wspominając już o wyjściu na deszcz, czy wizyty w gabinecie kosmetycznym, kiedy na fotelu zostawiamy po sobie ciemne ślady. Preparaty witaminowe i wcierki nie przynoszą pożądanych efektów.Zalety:

Mikropigmentacja nie wywołuje żadnego niepożądanego efektu na skórę głowy. Prawidłowo wykonany zabieg w żaden sposób nie szkodzi nadal rosnącym włosom a wręcz przeciwnie, poprzez jednoczesną terapię mikroigłową podczas zabiegu niejednokrotnie powoduje stymulację i wzrost nowych włosów. Dzieje się tak, ponieważ mikro nakłucia powodują lepsze ukrwienie skóry głowy. Zabieg w żaden sposób nie wyklucza przeszczepu włosów w przyszłości. Jest idealnym rozwiązaniem uzupełniającym po przeszczepie - maskuje blizny oraz zagęszcza włosy. Dodatkowym atutem jest natychmiastowy efekt, w zasadzie brak czasu potrzebnego na rekonwalescencję - tuż po zabiegu skóra jest zaczerwieniona jedynie przez kilka godzin. Jest to też niezwykle atrakcyjna alternatywa finansowa w stosunku do innych dostępnych na rynku form rozwiązywania problemów łysienia.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
 

Efekt ogolonej głowy

Do zabiegu musisz ogolić głowę "do zera". Po zabiegu zalecam golenie głowy codziennie, aby pigment wyglądał jak najbardziej naturalnie i dopasowywał się do naturalnej gęstości włosów. Jeśli włosy są zbyt długie, pigmentowany obszar jest za jasny i zaczyna odróżniać się od owłosionej powierzchni głowy. Max dł. włosów to 0,5 mm, chyba że w miejscu pigmentacji pozostało jeszcze dużo naturalnych włosów,wtedy uzyskuje się efekt naturalnego zagęszczenia i włosy można golić co kilka dni. Zabieg składa się zawsze z 2, czasem 3 sescji, które wykonuje w odstępach co 4 tygodnie. Związane jest to z naturalnym procesem regeneracji naskórka, który trwa w organiźmie ok. 28 dni. Delikatny efekt uzyskamy już po 1 zabiegu.
 

Zagęszczenie dłuższych włosów

Pigmet rozmieszcza się zdecydowanie gęściej niż w przypadku pigmentowania ogolonej skóry głowy. Efekt jest zadawalający jeśli masz do zagęszczenia rzadkie wlosy, ale jest ich wciąż dużo. Zagęszczenie wygląda dobrze wyłącznie, jeśli jest ukryte pod naturalnymi włosami. Zabieg składa się zazwyczaj z 3 sesji, wykonanych w odstępach co 4 tygodnie.

 

Blizny

Jeśli chodzi o pokrywanie pigmentacją blizn, zabieg można wykonać dopiero w chwili ich 100% wygojenia. Pigmentacja blizn wymaga zazwyczaj 3 sesji. Blizny są bardzo specyficzną powierzchnią, która trudniej przyjmuje pigment i należy na niej pracować inaczej niż na zdrowej skórze. W zależności od Twoich oczekiwań włosy można ogolić - wtedy pigmentujemy blizny dokładnie tak jak w przypadku pigmentowania ogolonej skóry głowy lub pozostawić dłuższe, wtedy maskujemy bliznę gęściej, celem jej kamuflażu, wrysowując w nią imitację dłuższych włosów.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate charakteryzuje powstawanie przejściowych lub stałych miejsc pozbawionych włosów. Dotyczy to około 1-3 % pacjentów.

Jeśli chodzio o pigmentowanie skóry głowy mamy dwie możliwości – jeśli obszary chorobowo zmienione nie są duże można pozostać przy dowolnej długości włosów i pigmentować tylko  miejsca pozbawione włosów - optyczne ich przyciemnienie powoduje, że stają się mniej widoczne. Można również wykonać pigmentację techniką ogolonej głowy wraz z pokryciem plam. W brew pozorom z zabiegu nie korzystają jedynie mężczyźni. Efekt ogolonej głowy pięknie podkreśla rysy twarzy, dodaje odwagi i pewności siebie. Twarz staje się bardziej wyrazista, nabiera konturu.

Łysienie androgenowe

Potocznie rozumienie łysienia polega na nadmiernym wypadaniu włosów. Zasadniczą przyczyną łysienia jest zanik wytwarzania włosa w mieszku włosowym, co jest spowodowane nadmierną wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu - dihydrotestosteron (DHT). Pod wpływem DHT  mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, aż do stanu w którym występuje włos w postaci meszku, pozbawiony barwnika. Ten typ łysienia występuje najczęściej i określa się go mianem łysienie androgenowego. Łysienie androgenowe dotyczy ponad 90 procent wszystkich przypadków łysienia. Ponieważ dotyczy ono głównie mężczyzn zwane jest łysieniem typu męskiego.

Do głównych przyczyn łysienia, poza nadwrażliwością organizmu na DHT zalicza się:

 • geny
 • przebyte choroby
 • nieodpowiednia dieta
 • zatrucie organizmu

Czynnikiem, na który ostatnio zwraca się coraz większą uwagę jest stres, który zaczyna mieć charakter coraz bardziej dominujący.  Stres życia codziennego, a w szczególności stres związany z silnym przeżyciami emocjonalnymi powoduje, że jesteśmy nadmiernie podatni na  postępujące łysienie.  Związek stresu z łysieniem można zaobserwować na podstawie zwiększonego odsetka kobiet, których zaczyna dotykać problem wypadania włosów.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą ujawnić się już u nastolatków. Charakterystycznym symptomem chorobowym jest rozpoczęcie procesu cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole, który to proces może być kontynuowany nawet do całkowitej utraty włosów.

Obecnie nie ma w pełni satysfakcjonującej  terapii farmakologicznej umożliwiającej osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia łysienia androgenowego. Także inne środki w postaci szamponów, tabletek i preparatów nie dają oczekiwanego rezultatu.

Generalnie  mikropigmentacja skóry głowy daje możliwości pokrycia dowolnej powierzchni głowy i dostosowania koloru pigmentacji dokładnie ton w ton do odcienia naturalnych włosów. Zasada jest taka, że naturalne włosy muszą być golone codziennie do zera – wtedy da się optymalnie dobrać odcień pigmentu. Panowie z mocnymi włosami będą mieć wykonaną mocniejszą, bardziej intensywną pigmentację, a panowie z delikatnym owłosieniem będą posiadaczami jasnej lekkiej pigmentacji. 

W przypadku łysienia androgenowego najczęściej pigmentuje się:

 • zakola,
 • szczyt głowy,
 • całą głowę.

Podczas zabiegu odtwarzana jest frontalna linia włosów. Staram się optymalnie dostosować ją do oczekiwań Klientów, ale też rysów twarzy czy kształtu głowy i pracować w niej niezwykle delikatnie, by uniknąć efektu „garnka na głowie”. Linia frontalna ma sprawiać wrażenie rozmytej, delikatnie poszarpanej, tylko wtedy nie przykuwa nadmiernie uwagi i wygląda naturalnie. Kształt linii uzgadniany jest szczegółowo z Klientem przed wykonaniem zabiegu. Może być zaokrąglona lub trójkątna, opuszczona nisko lub uniesiona z lekkimi zakolami. W przypadku pigmentowania zakoli czy szczytu głowy pracujemy pigmentem tak, by linia łącząca obszar pigmentowany z naturalnymi włosami była niewidoczna, dlatego też praktykuje się wejście w obszar naturalnych włosów i stopniowe rozrzedzanie pigmentacji.

Konsultacja i test próbny

Przed wykoananiem zabiegu zapraszam na indywidualną konsultację, podczas której odpowiem na wszystkie pytania. Jestem w stanie naszkicować kształt nowej fryzury w taki sposób, by można było ocenić, czy odpowieda taka zmiana wizerunku. Mogę również wykonać test uczuleniowy, podczas którego robiona jest próba zabiegu na małej powierzchni skóry. Takie rozwiązanie zalecam w przypadku osób cierpiących na alergię. Alergia na barwnik w zasadzie nie występuje, co nie oznacza, że można ją wykluczyć w 100%. Podczas konsultacji możesz uzyskać na wszystkie pytania związane z metodą.

Pierwszy zabieg

Przed wykonaniem zabiegu ustalamy wspólnie jaka ma być gęstość, odcień oraz linia włosów. Może ona być mniej lub bardziej widoczna. Wspólnie wybieramy najlepszą opcję. Mając na uwadze Twoje preferencję, tak aby efekt był jak najbardziej naturalny. Działam stopniowo i bezpiecznie, zaczynając od jak najbardziej delikatnego efektu, wedel zasady, że dodać zawsze można. Podczas pierwszego zabiegu można pozostawić nieco głębsze zakola, by zmiana wizerunku nie była zbyt agresywna. Podczas kolejnych sesji mogę obniżyć linię i przyciemnić całą fryzurę. Ten sposób pozwala na wejście w środowisko bardzo łagodnie, bez zbędnych pytań ze strony otoczenia o Twoją nową fryzurę. Delikatne pigmentacje nie są w zasadzie zauważalne, a to właśnie jest najczęstsze oczekiwanie moich Klientów.

 

Trwałość:

Po wykonaniu zabiegu specjalnym pigmentem, okres jego trwałości jest różny i tak naprawdę ciężki do dokładnego przewidzenia. Może wynosić od 2 do nawet 4 lat w zależności od indywidualnej reakcji skóry na pigmentowanie i jej zdolności do utrzymania barwnika w naskórku. Jeśli Chces utrzymać na stałe efekt zabiegu, co 2 lata powinnnaś wykonać zabieg odświeżający. Po około dwóch latach fryzura jest nadal widoczna, ale możesz odnieść wrażenie, że proces łysienia zaczyna powoli postępować, ponieważ pigment stopniowo blednie.

Jest kilka czynników, które mają wpływ na to jak długo pigment pozostanie w skórze. Najważniejsze z nich to:

 • wiek,
 • czas regeneracji naskórka,
 • rodzaj skóry (gruba, cienka, łojotokowa, sucha),
 • ekspozycja na światło słoneczne lub solarium,
 • zażywanie leków, maści sterydowch itp.

Jest to najbezpieczniejsza metoda ponieważ pozwala na pełną kontrolę nad jakością pigmentu w skórze. Nie zmienia on koloru i po pewnym czasie zanika co na pierwszy rzut oka wydawać się może wadą, natomiast faktycznie jest zaletą – zwróćmy uwagę na fakt, że łysiejąca skóra głowy ma tendencje do dalszego łysienia i co jakiś czas należy wykonywać zabiegi dopigmentowania kolejnych łysiejących miejsc – mając na uwadze, że każdy pigment jaśnieje z czasem trudno byłoby uzyskać identyczny efekt pigmentacji przy każdym kolejnym zabiegu. Poza tym skóra głowy zmienia z wiekiem swoją strukturę, linia włosów opada i wskazane są korekty „kształtu” fryzury. Dlatego zastosowanie specjalnego pigmentu i umieszczenie go w naskórku a nie w skórze właściwej tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego tatuażu jest najbardziej ostrożnym i racjonalnym wyborem. Możliwość ponownej oceny własnego wyboru co rok-dwa lata – bo z taką właśnie częstotliwością należy wykonywać zabiegi odświeżające - sprawia, że mikopigmentacja skóry głowy jest idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy nie chcą ryzykować dobrego wyglądu w przyszłości. Ponadto, dla osób ze skłonnościami do siwizny (białe włosy) czy dalszego łysienia czy nawet przerzedzania włosów takie tymczasowe rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie.
 

Przeciwwskazania:

Nie zawsze możesz wykonać zabieg. Zabieg należy odsunąć w czasie jeśli:
- przechodzisz infekcję wirusową, bakteryjną lub grzybiczą;
- jesteś chora na cukrzycę lub łuszczycę;
- jesteś w ciąży;
- przyjmujesz leki sterydowe.

Pamiętaj, aby poinformować mnie o innych chorobach i przyjmowanych obecnie lekach.

Zalecenia po zabiegu:

Tuż po zabiegu skóra może być delikatnie opuchnięta lub zaczerwieniona. Jest to stan przejściowy, który szybko mija. Pamiętaj, że w ciągu 7 dni od zabiegu naskórek złuszczy się i makijaż stanie się jaśniejszy o około 50%. Z tego względu konieczna jest druga wizyta podczas której kształt i kolor jest korygowany i jeśli trzeba wzmacniany.
Po zabiegu nie powinno się:

- myć skóry mydłem,
- trzeć, skubać, dotykać pigmentowanej skóry,
- należy unikać solarium, basenu, SPA.

W trosce o piękno swojego makijażu stosuj się do zaleceń i do pielęgnacji używaj kremu z witaminą E. Wzmacnia on ochronę skóry i nawilża ją.

Uwaga! Jeśli nie zastosujesz się do powyższych zaleceń, mogą wystąpić przebarwienia i odbarwienia makijażu.

gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00