Co warto wiedzieć o nużeńcu?


07 listopada, 2019

Nużeniec i związane z nim jednostki chorobowe to stosunkowo niedawno poznany problem kliniczny. Często nawet lekarze mają trudność z powiązaniem problemów skórnych z inwazją skóry przez nużeńce. Tym bardziej, że powszechnie zaliczany jest od do komensali naturalnie bytujących na skórze człowieka. Wielokrotnie został izolowany ze skóry niezmienionej chorobowo. Bez wątpienia jednka nużeńce mają potencjał chorobotwórczy, przez co jednocześnie uważane sa za pasożyty skórne.

Chociaż dotyvjczas opisano ponad 100 gatunków nużeńców, z człowiekiem można powiązać dwa, są to nużeniec ludzki (Demodex foliculorum) oraz nużeniec krótki (Demodex brevis). Nużeniec preferują kwaśny odczyn środowiska, dlatego doskonale czują się na ludzkiej skórze. Jednka to dostateczna wilgotność środowiska jest najważniejszym czynnikiem warunkującycm ich przeżycie. Są bardzo podatne na wysychanie. Poza organizmem człowieka szybko giną, chociaż w wilgotnych warunkach przy braku dostępności do światła potrafią przezyć do 21 dni. Nużeńce, jak wszystkie pasożyty, przechodzą określony cykl życiowy. Z jaj wykluwają się larwy, które przevhodzą przez stadium nimfy, by ostatecznie przeobrazić się w osobnika dojrzałego. Cały cykl zachodzi na skórze człowieka.

Nużeniec a ludzka skóra?
Roztocza z rodzaju Demodex sp. są bardzo powszechne, występują m.in. w kurzu. Przenoszą się na człowieka poprzez bezpośredni kontakt, ale także pośrednio przez wspólne ręczniki, pościel, odzież, a nawet kosmetyki i akcesoria do higieny ciała. Z uwagi na to, że nużeniec żywi się przede wszystkim łojem, ich naturalnym miejscem bytowania będą obszary skóry bogate w gruczoły łojowe. A zatem pasożyty te znajdziemy w okolicy ust, nosa, brody, oczu i powiek, czoła, na skórze owłosionej głowy oraz w rejonie genitaliów. Szczególnie chętnie kolonizują gruczoły łojowe rzęs. Nużeńce, ich larwy, nimfy, a także martwe osobniki, odchody i wylinki, gdy przekroczą pewien próg ilościowy, w sposób mechaniczny zapychają ujścia mieszków włosowych, prowadząc do problemów skórnych. 

Objawy nużeńca w kontekście skóry:
√ wykwity rumieniowo-grudkowo-krostkowe;
√ mlecznobrunatne przebarwienia skóry;
√ nadmierne przesuszenie skóry, świąd skóry;
√ zmiany zapalne w okolicy oczu, łzawienie, wypadanie rzęs i brwi, zespół suchego oka;
√ trądzik różowaty;
√ zaostrzenie rumienia;
√ nasilenie procesów zapalnych toczących się na skórze.

Diagnostyka:
Diagnostyka nużeńca opiera się przedewszystkim na obserwacji mikroskopowej pasożyta w materiale pobranym bezpośrednio ze skóry zmienionej chorobowo.

PODSUMOWANIE:
Nużeniec, to roztocza odżywiające się przedewszystkim łojem. Nużeńca znajdziemy na zdrowej skórze, gdzie występują jako naturalne komensale budujące mikrobiotę skórną. U niektórych osób mogą jednak być przyczyną niespecyficznych zmian skórnych, tj. łuszczenie, przebarwienia, zaczerwienienie, grudki. Zmiany te określamy mianem nużycy, inaczej demodektozy. Nie jest to częsta przypadłość w naszej populacji, lecz nie należy jej bagatelizować. 

 

Anna Grygiel
mgr kosmetologiiZobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00