Przebarwienia - Jak z nimi walczyć ?


21 pażdziernika, 2019

Czym są przebarwiania i dlaczego tak trudno jest wyrównać koloryt skóry i usunąć nagromadzoną melaninę?

 

Proces melanogenezy, czyli produkcji barwnika, to dwuetapowa reakcja: enzymatyczna i nieezymatyczna. 

 

√ Reakcja enzymatyczna polega na przekształcaniu tyrozyny (aminokwasu) w melaninę i zachodzi pod wpływem enzymu, którym jest tyrozynaza. 

√ Reakcja nieenzymatyczna to dystrybucja barwnika z melanocytów do keratynocytów.

Działanie substancji depigmentujących najczęściej skupione jest na: blokowaniu tyrozynazy, po to, by nie dopuścić do powstania barwnika i/lub na blokowaniu przekazywania melaniny z komórek barwnikowych do komórek naskórka - keratynocytów. Takie działania jest skuteczne i przynosi efekty w przypadku przebarwień spowodowanych krótkotrwałą ekspozycją słoneczną, czy przebarwień pozapalnych.

 

Niestety w przypadku tzw. przebarwień hormonalnych, z którymi najczęściej mamy do czynienia- wymienione powyższe działania przynosą krótkotrwałe efekty. Konieczna jest prawidłowa diagnoza. Potem musisz uzbroić sie w cierpliwość i być systematyczna w zabiegach i pielęgnacji. 

 

Aby zrozumieć przebarwienia i możliwości zaproponowanej terapii, musimy zrozumieć fizjologię powstawania przebarwień.
Przebarwienia, to ciemne plamy spowodowane nagromadzeniem się melaniny (barwnika produkowanego w melanosytach znajdujących się w dolnych partiach skóry). Aby terapia była skuteczna nie wystarczy wyłuszczyć nadmiaru melaniny. Musimy działać na bardziej złożonym poziomie. Ponieważ najtrudnieszą kwestią jest przyspieszony metabolizm melancytów. Komórki produkują nieadekwatnie dużą ilość barwnika do potrzeb skóry. Dlatego musimy działać kompleksowo. Na początek musimy przywrócić prawidłową pracę melanocytów, a następnie wyłuszczenie nagromadzonej melaniny, to będzie kropka nad "i".  Oczywiście w zależności od przyczyn, rodzaju przebarwień, pory roku i kilku innych czynniów terapia będzie się nieco różniła. Ale o tym dowiesz się podczas konsultacji.

 


PRZYCZYNY:
 

√ Promieniowanie UVA i UVB;
√ Zaburzenia hormonalne (MSH, Estrogeny, Progesteron);
√ Zaburzona praca wątroby;
√ Nadczynność tarczycy;
√ Leki (antykoncepcyjne, przeciwpadaczkowe, glikokortykosteroidy);
√ Rośliny i zioła uwrażliwiające na UV;
√ Przewlekły stres;
√ Niedobory mikroskładników: Fe, Se, Cu, Zn;
√ Urazy mechaniczne;
√ Predyspozycje genetyczne.

 

RODZAJE PRZEBARWIEŃ:


Przebarwienia posłoneczne:
Są ta najszęściej pojawiające się przebarwienia, które są związane z ekspozycją na słońce.

Piegi:
Są to wyraźnie odgraniczone żółtawobrązowe niewielkie plamki, zlokalizowane są one na poziomie warstwy podstawnej naskórka. Najczęściej występują u osób z jasną karnacją na tych częściach ciała, które są najczęściej odsłonięte i w efekcie są bardzo często narażone na działanie promieni słonecznych.

Plamy soczewicowate słoneczne:
Powstają w wyniku intensywnej ekspozycji na słońce. Charakterystyczne dla tego typu przebarwień są wydłużone sople naskórkowe. Zawierają one zabarwione komórki podstawne wymieszane z melanocytami.

Ostuda / Melasma:
Są to przebarwienia, które rozwijają się na podłożu intensywnego promieniowania UV i zaburzeń hormonalnych (np.: ciąża, zaburzenia miesiączkowania, doustna antykoncepcja, menopauza). Najczęściej obejmują obszary twarzy (tj.: czoło, okolica ust, górna częś policzków i szyja).

Pozapalne:

Powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny w odpowiedzi na uraz skóry. Pojawiają się w następstwie chorób zapalnych skóry, tj.: AZS, trądzik pospolity, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, liszajec, liszaj płaski, zapalenie mieszków włosowych.
 

 CELE zabiegowe i pielęgnacyjne:
 

√ opóźnienie proliferacji melanocytów i hamowanie tyrozynazy

√ degradacja nagromadzonej melaniny

√ antyoksydacja

√ działanie przeciwzapalne
√ ochrona przed promieniowaniem UV
√ regulacja hormonalna
√ wsparcie wątroby


 DIAGNOSTYKA:
 

Najważniejszym krokiem w kompleksowej terapii skóry jest diagnostyka labolatoryjna organizmu. Bez niej, praca ze skórą staje się jedynie objawowa, a same zabiegi są mało skuteczne. Konsultacja i ustalenie „BEAUTY PLANU” musi uwzględnić ich interpretację, zalecenia suplementacyjne.

 • morfologia
 • badanie hormonalne (SHGB, wolny testosteron, LH i FSH, prolaktyna, progesteron, estradiol)
 • próby wątrobowe
 • panel tarczycowy
 • gospodarkę żelazową
 • fosfataza alkaliczna
 • selen
 • miedź
 • Glutation
 • Beta-karoten
 • Analiza pierwiastkowa włosa (dodatkowa diagnostyka) - pozwala sprawdzić dostateczną ilość Mn, Se, Cu i Fe na poziomie komórkowym.

Na podstawie analizy wyników badań, wywiadu i obrazu skóry jestem w stanie ułożyć „BEAUTY PLAN”, który zawiera:

 • składniki aktywne w pielęgnacji domowej;
 • zabiegi kosmetologiczne;
 • suplementację w celu wyrównania zaburzeń wynikających z wyników badań;
 • zalecenia związane z trybem życia.


Przebarwienia w okresie LETNIM
 
W zależności od kondycji komórek możemy zahamować lub spowolnić proces powstawania przebarwień. Należy wprowadzić kilka zasad do pielęgnacji domowej:
1. Zawsze rano stosuj ochronę SPF 50. 
2. W ciągu dnia dokładaj ochronę. Do tego najlapiej nada się fotoprotekcja w postacji mgiełki.
3. Dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przed nałożeniem kremu stosuj serum antyoksydacyjne z witaminą C, resweratrolem, czy kwasem ferulowym. Takie działanie dezaktywuje wolne rodniki, które pod wpływem UV uwalniają się i aktywują melanocyty do produkcji melaniny (barwnika).
- MESOESTETIC AOX Ferulic (link do sklepu)
4. Zastosuj suplementację z beta-karotenem (1x1 tabl.). Stosowany doustnie zmienia kolor skóry, ograniczając potrzebę produkcji melaniny.
5. Wdrąż
 6 zasad, które pozwolą Ci zachować dobrą kondycję skóry. (o tym pisałam tutaj)

Po mimo stsosowania się do zaleceń, przebarwienia mogą się pojawić. Zapraszam na zabiegi. W swoim gabinecie stwożyłam takie procedury, które docierają do głębokich warstw naskórka. Wprowadzone składniki hamują procesy mlanogenezy, a przebarwienia się rozjaśniają.
 CIEKAWOSTKI:
 

1." Perfumy mogą powodować przebarwienia na skórze" 
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy spryskamy swoją skórę perfumami i wybierzemy się na plażę lub po prostu będziemy spędzać dzień na zewnątrz, będąc narażeni na bardzo silne promieniowanie słoneczne. Niestety perfumy i słońce to nie najlepsze połączenie.

Niektóre substancje zawarte w perfumach mogą wchodzić w reakcje ze słońcem, czyli działać fotouczulająco. Wówczas reakcja naszej skóry może być gwałtowna, przypominająca lekkie oparzenie słoneczne. W konsekwencji podrażnienie i początkowy rumień niestety później zamieni się w nieestetyczne, ciemne i trudne do usunięcia plamy na skórze.


 

Anna Grygiel
mgr kosmetologii

 

 


 

 

 Zobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00