Pielęgnacja SKÓRY GŁOWY


05 września, 2019

Włosy, atut kobiety. Piękne, gładkie, uniesione stanowią naszą wizytówkę i dodają pewności siebie.

Myśląc o pielęgnacji skóry najczęściej wymieniamy skórę twarzy i ciała, a o skórze głowy myślimy rzadko. Niestety, nie jesteśmy przyzwyczajeni do kompleksowej pielęgnacji skóry głowy. 
Głównymi celami w pielęgnacji skóry głowy powinny być:
√ dogłebne oczyszczenie skóry głowy;
√ utrzymanie odpowiedniego pH;
√ regulacja pracy gruczołów łojowych
√ regulacja podziałów komórkowych, czyli ograniczenie namnażania się naskórka.

W poprzednim poście mogłaś się dowiedzieć o przyczynach wypadania włosów. Jak zapewne wiesz, nieodpowiednia pielęgnacja może być jedną z nich. I to właśnie o niej będzie mowa w dzisiejszym artykule.

Podstawowy zestaw do pielęgnacji skóry głowy powinen składać się z:
√ peelingu enzymatycznego lub kwasowego;
√ szamponu oczyszczającego;
√ maski i/lub odżywki do skóry głowy.

Zestaw rozszerzony będzie zawierał dodatkowo:
√ ampułki;
√ lotiony;
√ serum.

1.Peeling enzymatyczny lub kwasowy:
Wielowarstwowa budowa naskórka i odporna na przenikanie warstwa rogowa stanowi największy problem w przyswajaniu składników aktywnych. Dlatego należy go złuszczać raz w tygodniu. Peelingi ograniczają namnażanie się komórek, wygładzają naskórek, zwiększają skuteczność kosmetyków aplikowanych na skórę głowy i zapobiegają odkładaniu keratyny w nieaktywne mieszki włosowe. Tak, jak pamiętamy o skórze twarzy, tak często zapominamy, że skóra głowy też potrzebuje złuszczenia. Więc peelingi powinny być oparte o enzymy lub kwasy, które rozpuszczają keratynę i sebum. Nie wskazane są peelingi ziarniste, ponieważ mogą przynieść odwrotny skutek.

2. Szampon:
Utrzymanie higieny okołomieszkowej powinno polegać na dogłębnym oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń, sebum, potu i utrzymaniu odpowiedniego pH. Szampon przeznaczony do skóry głowy powinien spełniać dwie funkcje: oczyszczać i utrzymywać niskie pH. Ponieważ za  hamowanie wypadania włosów, czy ograniczenie łojotoku są odpowiedzialne kosmetyki, które aplikowane są dopiero po umyciu skóry głowy.

3. Maska/odżywka do skóry głowy
Stosowanie masek i odżywek przeznaczonych do skóry głowy ma na celu regulację procesów komórkowych, nawodnienie i lepsze zespojenie komórek naskórka. Preparaty na skórę głowy powinny być aplikowane bezpośrednio na naskórek (nie mylmy ich z odżywkami do włosów).

! Pamiętaj, aby wybierać produkty trychologiczne, nie drogeryjne. Odpowiednio dobrana pielęgnacja nie obciąża włosów i nie prowadzi do nadmiernego przetłuszczenia.

4. Ampułki/serum/lotiony:
Ampułki, sera, lotiony to produkty dodatkowe, ale nie mniej ważne, zwłaszcza podczas pielęgnacji skierowanej na konkretny problem. Są to kosmetyki specjalistyczne, w których składniki aktywne dobrane są pod kątem konkretnego problemu. 

Jakich składników będziemy szukać w kontekście wypadania włosów?:
√ Probiotyków;
√ Witamin: A, E, K, PP, D3, H, B;
√ Wyciagów roślinnych: z mięty pieprzowej, skrzypu, pokrzywy, rozmarynu, kasztanowca, łopianu;
√ Czynników wzrostu;
√ Mikroelementów i makroelementów: krzem, cynk, miedź, mangan, peptydy;
√ Mocznika.

Pod kątem pielęgnacji nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie i suplementacji.
Składników odżywczych potrzebuje, każda komórka naszego ciała, aby sprawnie funkcjonować. Unaczynnienie skóry głowy sprawia, iż jest ona regularnie zaopatrywana w składniki odżywcze. Problem stanowi dieta niezróżnicowana oraz typu fast food z niedostateczną ilością kalorii, witamin i minerałów.
Składnikami szczególnie ważnymi dla wzrostu włosów i kondycji skóry są: witamina D3, A, E, krzem, cynk, biotyna oraz witaminy z grupy B. Biotyna oraz witamina B są naturalnie wytwarzane na poziomie flory bakteryjnej jelit. 

Zabiegi w gabinecie kosmetologicznym:
Włosom poświęcamy dużo uwagi: modelując je, farbując, czy nakładając maski lub oleje. Tymczasem należy mieć na uwadze, że włos jest strukturą martwą. Wszelkie kosmetyki aplikowane na włosy działają jedynie krótkotrwale do momentu ich zmycia.
Chcąc wzmocnić włosy, zadbać o ich blask, grubość oraz zahamować ich wypadanie, musimy zadziałać na poziomie skóry głowy i mieszka włosowego.
W tym miejscu przychodzi nam z pomocą mezoterapia igłowa. Dzięki niej jesteśmy w stanie zadziałać na poziomie skóry właściwej, tam gdzie znajdują się brodawki i mieszki włosowe. Z jednej strony podajemy odpowiedni składniki odżywcze. Zaś z drugiej strony p
oprzez iniekcję wysyłamy sygnał komórkom do ich namnażania. W konsekwencji takiego działania powstają nowe włosy. Pamiętajmy, im wcześniej wdrążymy taką terapię, tym większą ilość włosów możemy odzyskać, ponieważ uśpione mieszki włosowe podejmą swoją aktywność jeszcze kilka miesięcy przed rozpoczęciem ich wypadania. Niestety, z czasem zupełnie one zanikają i odzyskanie ilości włosów sprzed pojawienia się problemu nie jest możliwe. Więc odpowiednio dobrana pielęgnacja i zabiegi mezoterapii powinny być stosowane w celu prewencji, lepszego odżywienia mieszków włosowych i przedłużenia fazy wzrostu włosów, tak aby ich zdrowy wygląd towarzyszył nam jak najdłużej.

PRZESZCZEP WŁOSÓW:
Nie jestem zwolenniczką tego zabiegu. Dlaczego? Już wyjaśniam.
P
o przeszczepie włosów uzyskujemy efekt zagęszczenia. Jednak w ciągu kilku tygodniu włosy przeszczepione w znacznej mierze zaczynają wypadać. To trochę jak z przeszadzaniem kwiatków. Nie zawsze mamy pewność, czy przeszadzone kwiaty nie zwiędną.
W takich przypadkach, gdzie mamy do czynienia z wypadaniem włosów, należy działać wielotorowo.
Po pierwsze w
ykonaj pakiet badań i zapisz się na wizytę konsultacyjną. Podczas niej sprawdzimy stan Twojego zdrowia, kondycję skóry głowy. Nasz organizm jest zdolny do produkcji nowych włosów, pod warunkiem jednak, że odpowiednio o niego zadbamy. 

CIEKAWOSTKI NA TEMAT WŁOSÓW:
1. Podcinanie końcówek włosów nie przyspiesza ich wzrostu.
Podcinanie włosów ma swoje zalety. Sprawi, że pozbędziemy się rozdwojonych końcówek, a nasze włosy będą wyglądały na zdrowsze i po prostu zadbane, a nasza fryzura będzie się lepiej układała i nabierze naturalnej objętości. Nie ma to jednak wpływu na tempo ich wzrostu.
Włosy rosną swoim własnym stałym tempem. Każdy włos rośnie od nasady głowy i to czego potrzebuje on do wzrostu znajduje się w cebulkach. Dlatego podcinanie naszych końcówek nie ma żadnego wpływu na przyspieszanie jego wzrostu.
2. Spryskiwanie szczotki do włosów perfumami spowoduje, że ulubiony zapach zostanie z nami na dłużej. 
Szyja, dekolt, nadgarstki to najczęstsze miejsca, które spryskujemy perfumami. A okazuje się, że to włosy lepiej utrzymują zapachy, niż ciało.
Nie polecam jednak regularnej, bezpośredniej aplikacji perfum na włosy, ponieważ należy pamiętać o zawartym w ich alkoholu i olejkach zapachowych, które mogą wysuszać i osłabiać strukturę włosów. Ale, jeśli od czasu do czasu chcemy, aby nasze włosy ładnie pachniały zdecydowanie lepiej jest delikatnie spryskać perfumami szczotkę, odczekać chwilę, a następnie przeczesać nią włosy.

 


Anna Grygiel
mgr kosmetologii

 
 
 

 

 
Zobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00