Jak poradzić sobie z WYPADANIEM WŁOSÓW❓


05 września, 2019

Wypadanie włosów jest stanem fizjologicznym. 

 

Rosną, wypadają i rosną ponownie. Tak w skrócie wygląda cykl życia włosów. Na całej skórze głowy wytwory naskórka – mieszki włosowe w ilości od 100 tys. do 200 tys. sztuk w ciągu całego życia przechodzą siedem cykli wzrostu, a każdy z nich trwa średnio siedem lat. Komórki włosa produkowane są przez całą dobę i wymieniane cyklicznie, natomiast wpływ na cykl wzrostu włosa ma wiele czynników zarówno wewnątrz jak i zewnątrzpochodnych, zmieniających się w różnych okresach życia. Jest to uzależnione między innymi od wieku, stanu zdrowia, jak również stylu życia. Zdrowie organizmu oraz dobre samopoczucie jest uzależnione od równowagi układu hormonalnego. W momencie zachwiania równowagi w jego funkcjonowaniu pojawiają się problemy z wyglądem oraz samopoczuciem.

 

Wypadanie włosów, łysienie, problemy z łupieżem czy podrażnienia skóry głowy to problemy, z którymi boryka się coraz większa ilość osób. 

 

Aby skutecznie i trwale rozprawić się z problemem wypadania włosów, należy działać przyczynowo. Zdiagnozować i rozpoznać czynnik, który prowokuje wypadanie włosów, a następnie za pomocą leczenia, diety, suplementacji, zabiegów trychologicznych i zmiany pielęgnacji ograniczyć jego wpływ na skórę głowy. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? 

 

Zwiększona liczba obowiązków, stres, nieregularne spożywanie posiłków, zbyt uboga w substancje odżywcze dieta, zaburzenia snu, niewłaściwa pielęgnacja, występowanie niezdiagnozowanych i tym samym nie leczenie chorób, maskowanie objawów oraz wiele towarzyszących na co dzień czynników ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a za tym idzie na proces produkcji włosa.

 

To wszystko może przyczynić się do nadmiernej ich utraty. Jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka miesięcy, może powodować przerzedzenie, a długotrwały i nie diagnozowany może doprowadzić do łysienia. Dlatego znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej jest kluczowe w procesie trychoterapeutycznym.

 

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:

 

√ uwarunkowania genetyczne - mamy tutaj do czynienia z androgenami, ale również występowanie nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny z powodu genetycznie uwarunkowanego wzrostu ilości receptorów AR, który doprowadza do miniaturyzacji mieszka włosowego, a w konsekwencji do zmniejszenia jego wydajności.

 

√ zaburzenia gospodarki hormonalnej - obejmuje zarówno okres dojrzewania, jak i poporodowy. Hormonami, które odpowiadają na stan i kondycję włosa, a tym samym za łysienie są m.in.: testosteron, dihydroksytestosteron, estrogen, progesteron. 

Estrogeny - pełnią ważną rolę w organizmie kobiety, ponieważ odpowiadają za mniejszone owłosienie na ciele, ale jednocześnie odpowiadają za dużą ilość włosów na głowie. Hormony te wydłużają fazy wzrostu włosa, zapobiegają ich utracie oraz stymulują powstawanie nowych. 

        1. W okresie ciąży, gdy poziom estrogenów jest bardzo wysoki włosy są piękne i lśniące, a gdy po porodzie poziom ich spada, wtedy włosy zaczynają się przerzedzać. W stanie równowagi estrogenów i progesteronu mieszki włosowe funkcjonują poprawnie.

        2. W przypadku stosowania antykoncepcji doustnej oraz leków zawierających estrogen może dojść do zachwiania równowagi, a tym samym do przerzedzenia oraz łamliwości włosów.

        3. Trudnym okresem jest również okres menopauzy. Podczas niej występuje fizjologiczny spadek estrogenów, a ilość oocytów spada do poniżej 1000. Rolę estradiolu przejmuje estron, który jest o 2/3 mniej aktywny od estradiolu.

 

Prolaktyna - wzrost tego hormonu następuje w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Kiedy ich poziom jest jednak wysoko ponad normę poza powyższymi kresami, mamy powód do zmartwień, ponieważ nie wypływa to dobrze na włosy. Zaczynają słabnąć i w konsekwencji wypadać.

Testosteron - wpływa on przez swoje receptory na rozwój włosów, stymulując ich rozwój na twarzy i okolicach płciowych, a hamując ich wzrost na głowie. Włosy wypadają wtedy, gdy na mieszki działa testosteron przekształcony pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy na DHT, czyli Dihydroksytestosteron. To ta substancja jest przyczyną łysienia.

 

√ Zaburzenia pracy tarczycy - hormony tarczycy, głównie T3 najsilniej wpływa na pracę komórek włosa. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość trójjodotyroniny skraca fazę wzrostu włosa – anagenu i wydłuża fazę zaniku – telogenu. Do zaburzeń tarczycy należą: niedoczynność, nadczynność oraz stany zapalne tarczycy, w tym również Hashimoto. 

 

√ Niedokrwistość - spadek hemoglobiny lub wzrost objętości erytrocytów wiąże się z niedostatecznym zaopatrywaniem komórek w tlen i składniki odżywcze. Im mniej składników budulcowych, tym mniejsza szansa na podziały komórkowe i budowę łodygi włosa. Do przyczyn niedokrwistości należą:  

- Niedobór żelaza
- Niedobór ferrytyny

- Niedobór miedzi
- Niedobór kwasu foliowego
- Niedobór witaminy B12 – im mniej witaminy B12, tym większe zaburzenia w procesie ertropoezy. Powstające erytrocyty są zbyt duże, a to sprawia, że nie mieszczą się w dystalnych naczyniach krwionośnych i nie docierają do skóry głowy. 

 

 

√ Choroby ogólnoustrojowe - cukrzyca, choroby zakaźne z przebiegiem wysokiej gorączki mają wpływ na zwiększenie ilości osłabionych, a w efekcie nadmiernie wypadających włosów.

 

√ Choroby owłosionej skóry głowy - łuszczyca, ŁZS, AZS, grzybica liszaj mieszkowy, czy zapalenie mieszka włosowego. Przebieg ich zaburza mechanizm produkcji włosa, osłabiając go i narażając na wypadanie.

 

√ Zaburzenia psychosomatyczne - doprowadzają do utraty włosów jak i ich uszkodzenia. Często ma to związek z psychiką pacjenta oraz brakiem umiejętności radzenia sobie ze stresem. 

 

√ Leki: 

 • hormonalne, 
 • leki przeciwzakrzepowe (heparyna, warfaryna)
 • stosowane w schorzeniach reumatologicznych (sole złota, metotreksat, takrolimus)
 • kardiologiczne (statyny, fibraty)
 • przeciwtrądzikowe (retinoidy)
 • stosowane w czasie chemioterapii (cytostatyki)
 • psychotropowe.

Nadmierna utrata włosów jest następstwem toksycznego działania lekarstw na macierzy mieszka włosowego i zazwyczaj jest to proces odwracalny. 

 

√ Zatrucia - metalami ciężkimi: Hg, Pb, As; toksynami zwierzęcymi, roślinami. Unieruchamiają one w organizmie mechanizmy podobne do mechanizmu polekowego, czyli nadmiernej utraty włosów poprzez toksyczne działanie na macierz mieszka włosowego.

 

√ Dieta - w negatywnym rozumieniu tego słowa. Niezbilansowana lub restrykcyjna dieta powodująca gwałtowny spadek wagi przyczyniają się do powstania w organizmie licznych niedoborów, a to odbija się na jakości włosów.

 

√ Nietolerancje pokarmowe - długo utrzymujące się nietolerancje pokarmowe prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego, na podłożu którego mogą rozwinąć się choroby autoimmunizacyjne. Te ostatnie skutkują zaburzeniami pracy układu odpornościowego. Komórki zaczynają atak na własne komórki, włosy zaczynają wypadać. 

 

√ Stres - Najczęstsza i najtrudniejsza przyczyna wypadania włosów. Ten obszar wymaga włożenia wysiłku przede wszystkim przez pacjenta. Długotrwały stres, wynikający zarówno z trudnych doświadczeń emocjonalnych, jak i niehigienicznego trybu życia (przetworzona żywność, alkohol, papierosy, niedobory snu i działającej regenerująco melatoniny, zbyt intensywna aktywność fizyczna) sprawiają, że keratynocyty – komórki budujące włos, zamiast dzielić się ulegają rozpadowi. 

Stres zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, a to również wpływa na zmiany w cyklu życia włosów. (o wpływie stresu na włosy więcej TUTAJ)

 

√ Niewłaściwa pielęgnacja - powoduje bezpośrednio osłabienie włosów, a w konsekwencji ich nadmierną utratę poprzez nieprawidłowy dobór kosmetyków, narażenie skóry głowy i włosów na ciągłe, systematyczne i długotrwałe uszkodzenia mechaniczne, termiczne, czy fizyczne. (o prawidłowej pielęgnacji włosów będzie mowa w odrębnym artykule).

 

√ Czynniki chemiczne - farbowanie włosów, gorące powietrze z suszarki, agresywne kosmetyki do skóry głowy stanowią mieszankę niemal gwarantującą efekt w postaci wypadania włosów. Na podrażnionej i cienkiej skórze głowy cebulka (brodawka włosa) nie ma możliwości prawidłowego rozwoju. Płytko i słabo zakotwiczony włos prędzej czy później wypadnie. 

 


PODSUMOWANIE:
Jak widać przyczyn nadmiernej utraty włosów może być wiele i bardzo często nakładają się one na siebie nasilając objawy. Gdy uda się jednak znaleść przyczynę, można podjąć konkretne działania mające na celu wzmocnienie włosów i uzyskanie jak najszybszego odrostu.

 

Przebieg wizyty w salonie:

 1. Wywiad, ocena skóry głowy i interpretacja Twoich wyników badań. Pozwala to na rozpoznanie przyczyny problemu i ustalenie maksymalnie skutecznej, indywidualnej terapii. 
 2. Dobranie indywidualnie dobranej suplementacji w celu wyrównania niedoborów na podstawie Twoich wyników badań.
 3. Dobranie indywidualnie dobranych zabiegów w gabinecie.
 4. Dobranie indywidualnie dobranej pielęgnacji domowej.

 

 

Anna Grygiel

mgr kosmetologii

 

 
Zobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00