Pielęgnacja skóry twarzy, szyi i dekoltu ❤️


13 czerwca, 2019

Jedną z funkcji skóry jest ochrona przed wnikaniem do organizmu patogenów. W tym celu skóra wytworzyła mechanizmy tj. niskie pH, płaszcz hydrolipidowy, wielowarstwowy naskórek, na powierzchni którego zalega warstwa rogowa, tworząca nieprzepuszczalną barierę. Wszystkie te elementy wpływają również na utrudnioną dostępność składników kosmetycznych. Przykładowo, jeśli nakładasz na skórę krem, na której zalega warstwa rogowa to niewielkie jest prawdopodobieństwo, że wniknie on głęboko w skórę. Pamiętaj, że tylko taka pielęgnacja jest skuteczna. 
 

KROK 1 = OCZYSZCZANIE

Podstawą każdej pielęgnacji domowej jest prawidłowe oczyszczanie skóry. 
Jest to element najważniejszy i często lekceważony, bądź wykonywany bardzo szybko i niedokładnie.
A to własnie on decyduje, czy dalsze elementy pielęgnacji podziałają na naszą skórę zbawiennie i czy w ogóle będą miały możliwość przyniesienia ukojenia, nawilżenia, napięcia, czy wszystkich innych elementów potrzebnych dla cery.
W ciągu całego dnia, na naszej skórze gromadzą się zanieczyszczenia:
– środowiskowe np. zanieczyszczone powietrze;
– zanieczyszenie wytwarzane przez skórę, która cały czas pracuje.
Ponadto wykonywany przez nas makijaż jest elementem przyjemnym dla oka, ale pod koniec dnia jest całkiem niepotrzebnym i koniecznym do usunęcia.

Prawidłowe oczyszczanie stanowi pierwszy krok pielęgnacji. Odpowiednio dobranymi kosmetykami, a nie o myciu wodą z mydłem, która, ze względu na zasadowe pH, niszczy warstwę hydrolipidową naskórka. Oczyszczanie uwalnia skórę od wszystkiego, co może ją oblepiać, otwiera pory i pozwala jej oddychać. Powinniśmy pamiętać, że powinno być wykonywane rano (delikatniesze za pomocą pianki myjącej) i wieczorem (płyn micelarny, mleczko, olejek myjący, żel).

Jak oczyszczać skórę? Dlaczego sama woda to za mało?
Poprzez oczyszczanie skóry należy rozumieć usunięcie z jej powierzchni nadmiaru sebum, potu, zanieczyszczeń z środowiska i resztek kosmetyków. Zalegające zanieczyszczenia na powierzchni naskórka mogą doprowadzać do powstania zaskórników, stanów zapalnych lub przez wpływ wolnych rodników, które mogą się przyczynić do przyspieszenia procesów starzenia. Oczyszczanie skóry ma jeszcze jedną ważną funkcje. Na dobrze oczyszczonej skórze, wszystko co na nią aplikujesz, będzie głębiej wnikało.

 

PORANNE OCZYSZCZANIE

Podczas nocy skóra wytwarza sebum i cały czas pracuje. Musimy zatem usunąć je, aby przygotować skórę do aplikacji kolejnych produktów. O poranku wystarczy zastosować delikatną piankę oczyszczającą. Najlepiej, jeśli wybierzesz dermokosmetyk pozbawiony zapachów, albo barwników. Wtedy będziesz miała pewność, że jest on najbardziej łagodny i bezpieczny dla Twojej skóry. Dozuj go na dłonie i delikatnie umyj nim skórę przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażu.
 

WIECZORNE OCZYSZCZANIE

Wieczorem na Twojej twarzy po całym dniu zalega zdecydowanie więcej zanieczyszczeń. Jest tam sebum, pot, resztki kosmetyków, czy szkodliwe cząsteczki spalin. Dlatego wieczorna pielęgnacja wymaga większej uwagi i zaangażowania.

WIECZORENE OCZYSZCZANIE | OCZY:

Pierwszy element oczyszczania. Może, to być dekilatny płyn micelarny, na przykład Bioderma Sensibio (linia różowa) w połączeniu z dobrze zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Taki płatek należy przyłożyć do powieki i poczekać chwilę, aby produkty makijażowe oczu się rozpuściły. Później przesuwamy płatek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tą czynność powtarzamy do momentu, aż kolejny płatek będzie zupełnie czysty.


WIECZORENE OCZYSZCZANIE | SKÓRA TWARZY:
Skóra produkuje sebum po to, aby się chronić i w ten sposób tworzy też złudne uczucie nawilżenia. Jeśli agresywnie pozbawimy ją tej bariery, zareaguje ona dwukrotnie większym wyrzutem sebum przez gruczoły łojowe. Musimy działać w taki sposób, żeby dokładnie oczyścić skórę ze wszystkich zanieczyszczeń i wydzielin, a przy tym nie działać w drugą stronę, by nie doprowadzać do jej przesuszenia i zwiększenia wydzielania sebum. Bardzo ważne jest dobranie produktu odpowiedniego dla naszego typu skóry i problemu. Nie zalecam stosowania płatków kosmetycznych i płynu micelarnego jako jedyny produkt do oczyszczania.  Płyn micelarny, to zdecydowanie za mało, aby dokładnie oczyścić powierzchnię skóry. A stosowanie płatków kosmetycznych wywołuje zbędne podrażnienie.

Zastosuj metodę 2 kroków.
    1. Nanieś olejek myjący na dłonie i dokłądnie zmyj makijaż. Olejek łączy się z zanieczyszczeniami hydrofobowymi, tj. sebum i resztki kosmetyków. Dokładnie też wchodzi w Twoje pory, dzięki czemu będzie zapobiegał powstawaniu zaskórników. 
    2. Drugim krokiem jest zastosowanie pianki myjącej. Nanieś ją na swoją skórę i delikatnie przemasuj. Zmyjesz w ten sposób pozostałości po olejku i dokładniej oczyścisz skórę. Potem zmyj ją letnią wodą i osusz najlepiej jednorazowym ręcznikiem. 

Dopiero teraz po takim rytuale Twoja skóra jest gotowa na przyswojenie serum, kremu. 

Podsumowując w Twojej kosmetyczce powinien się znaleść:
√ olejek myjący;
√ pianka myjąca;
√ opcjonalnie płyn micelarny.


Następnym krokiem jest aplikacja dopasowanego indywidualnie produktu pielęgnacyjnego (serum, krem pod oczy, krem do twarzy).

Ale zanim serum, nie zapominaj o złuszczaniu warstwy rogowej naskórka.

 

KROK 2 = ZŁUSZCZANIE

Peelingi stosujemy po to, aby rozpuścić warstwę rogową, czyli warstwę korneocytów (komórek obumarłych zbudowanych głównie z keratyny), to one zalegają na powierzchni Twojego naskorka. Więc peelingi będą oczyszczały skórę, sprawiając, że stanie się ona gładka i miękka. Po drugie, tym samym, że będziesz złuszczać naskórek dasz skórze sygnał do odnowy komórkowej. W wyniku odnowy komórkowej powstaje zdrowsza skóra. Najbezpieczniejszym peelingiem, który możesz zastosować w warunkach domowych jest peeling enzymatyczny. Jest on najczęściej oparty na papainie, albo bromelainie, czyli roślinnych enzymach, które rozpuszczają keratynę naskórka. Wystarczy, że peeling enzymatyczny nałożysz na skórę na 5-10 minut i on sam będzie działał. Nie musisz pocierać, ani masować skóry.
!!!TUTAJ UWAGA !!! Jeśli w peelingach enzymatycznych znajdziesz parafinę, to pamiętaj, że parafina nie będzie rozpuszczała naskórka. Często zdarza się, że producenci zamiast enzymów, dodają parafinę, która tylko oblepia skórę, dając tym samym pozorne uczucie gładkości. Nijak ma się to do złuszczania naskórka. Czyli, taki kosmetyk nie będzie wogóle spełniał swojej funkcji. Dlatego przy wyborze peelingów szczegónie zwróć uwagę na to, czy w jego składzie znajduje się papaina, bromelaina.  
      Produkty, które polecam to:

    √ Peeling enzymatyczny = Klapp (z enzymami drożdży, witaminą B i lecytyną)
(link do sklepu)
    √ Peeling enzymatyczny = peel mission (z usieciowaną papainą, keratynazą, olejem z orzechów makadamia) (link do sklepu)
    √ Peeling enzymatyczny = Tołpa Dermo face sebio (z bromelainą, papainą, mikrokapsułowaną keratynazą) (link do sklepu)

Naskórek odnawia się w cyklu 28 dni, więc stosowanie peelingu nie powinno odbywać się częściej niż raz w miesiącu. W mojej opini najlepiej jest stosować peeling przynajmiej raz na 7-10 dni. Jeśli masz łagodny kosmetyk, to nie zrobi on Tobie krzywdy, a wpłynie na to, że Twoja skóra zawsze będzie gładka, a makijaż będzie się lepiej utrzymywał. I cała pielęgnacja (serum, maski,kremy) będą głębiej wnikały w naskórek.

Czy szczoteczki soniczne, są ok?
Szczoteczka soniczna, wykonując wiele ruchów na minutę, będzie usuwała mechanicznie nagromadzony naskórek. Usuwa również utlenione sebum, czyli ogranicza powstawanie zaskórników. Więc warto wprowadzić taką szczoteczkę do swojej pielęgnacji. Jednak stosuj ją raz w tygodniu na zmianę z peelingiem enzymatycznym. Nie zalecam jednak stosowania szczoteczek sonicznych w przypadku skór trądzikowych ze stanami zapalno-ropnymi oraz naczyniowych i reaktywnych. Ponieważ może ona nasilić problemy związane z aktualnym stanem skóry. 

 

KROK 3 = NAWILŻANIE

Nawilżenie, to inaczej nawodnienie Twojego naskórka. Poprzez pielęgnację, która ma na celu nawilżać, powinnaś skupić się na tym, aby w skórze była dostateczna ilość składników tj.: NMF - naturalny czynnik nawilżający, kwas hialuronowy oraz, żeby płaszcz lipidowy sprawnie spełniał swoje funkcje.
Nawilżenie ma wiele zadań w naszym naskórku. Jeśli masz bardzo dobrze nawilżoną skórę, to będzie ona mniej poddatna na podrażnienia. Po drugie, jeśli skóra jest dobrze nawilżona, to składniki aktywne, które aplikujesz w postaci np. kremów lepiej zadziałają. Tylko wtedy, kiedy masz środowisko wodne, to różnego rodzaju składniki zaczną się wchłaniać i przysfajać.
Jeśli zaczyna brakować nawilżenia, to skóra wydziela nadmierną ilość sebum. Kiedy Twoja skóra bardzo się błyszczy i jest bardzo tłusta lub mieszana, to znowu często stosujesz kosmetyki, które mocno ją wysuszają. To, że skóra produkuje dużą ilość sebum, bardzo często jest wynikiem, że rekompesuje sobie niedostatek wody w naskórku. Jeśli tam zaczyna brakować nawodnienia, to gruczoły łojowe będą produkowały nadmierną ilość sebum i zaczyna sie błędne koło. Stosując pielęgnację typowo wysuszającą, będziesz prowokowała pracę gruczołów łojowych, aby cały czas wydzieły łój. Rozwiązaniem tej sytuacji jest powrót do tego, abyś wprowadziła element nawilżający. 

 

SKÓRA SZYI I DEKOLTU:

Wiele z Was zapomina o codziennej pielęgnacji szyi i dekoltu. Szyja i dekolt, są pięknym przedłużeniem naszej twarzy i ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Skóra w tym miejscu łatwo zdradza nasz wiek, ponieważ jest delikatna i cienka, przez mniejszą ilość kolagenu i elastyny. Posiada niewiele gruczołów łojowych, co powoduje mniejsze natłuszczenie, a tym samym łatwo ulega przesuszeniu. Jest bardzo podatna na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez ubrania oraz biżuterię.
Spryskiwanie jej perfumami zawierającymi alkohol może powodować dodatkowe wysuszenie i podrażnienia.
To wszystko sprawia, że szyja i dekolt szybciej tracą jędrność, pojawiają się na nich zmarszczki i przebarwienia. Warto poświęcić im codziennie chwilę uwagi.


CIEKAWOSTKI:

1. Skóra sote:
Raz w tygodniu zrezygnuj z nakładania kremu na noc, i pozostaw skórę saute.
Skóra jak każdy inny narząd naszego organizmu posiada swój własny metabolizm, który decyduje o tym jak dużo nowych komórek, białek czy innych elementów wytworzyć, a jakie substancje usunąć. Pozostawianie bez przerwy na skórze kosmetyku - rano kremu, makijażu, wieczorem serum/kremu nocnego uniemożliwia naturalną pracę komórek skóry, wciąż stymulując ją np. do produkcji nowych komórek (kosmetyki przeciwzmarszczkowe), GAGu (kosmetyki nawilżające). Taka niekończąca się ingerencja w skórę, może wpłynąć na rozregulowanie jej metabolizmu, w konsekwencji na odwodnienie skóry, przetłuszczenie czy większą ilość zaskórników spowodowanych nadprodukcją sebum.
Dlatego tak ważne jest, aby raz na kilka dni zrezygnować z aplikacji kosmetyku na noc. Nie polecam rezygnować z kosmetyków dziennych ponieważ obok spełniania swoich funkcji pielegnujących, chronią one skórę przed działaniem toksyn, promieniowania UV, czy wolnych rodników.


2. Produkt myjący nie musi sie pienić, aby dobrze oczyścić skórę:
Pienienie się kosmetyku nie jest żadnym wyznacznikiem lepszego oczyszczania. Nie wpływa na skuteczność produktu. Ilość piany wytwarzana podczas mycia jest zależna od składu kosmetyku. Więcej piany to najczęściej substancje agresywne dla skóry, które mogą podrażniać i powodować przesuszenie. Zastosowanie innych składników nie zmniejsza skuteczności oczyszczających. Wręcz przeciwnie. Dzięki delikatnym składniką nie podrażniasz skóry, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza przy skórach problematycznych: trądzikowych, czy naczyniowycy.

3. Zawsze zmywaj płyn micelarny:

Koniecznie pamiętaj o zmyciu go letnią wodą. Podstawowym składnikiem płynów micelarnych są micele. Są to malutkie, niewidzialne gołym okiem kuleczki, które działają jak magnez, przyciągając zanieczyszczenia, zmywając makijaż, usuwając sebum. Powstają one z cząstek surfaktantów, które są substancjami powierzchniowo czynnymi. Są to detergenty, które sprawiają, że skórę można oczyścić zarówno z brudu, jak i makijażu. Płyny micelarne bazują na substancjach delikatniejszych, jednak nadal są to detergenty, które pozostawione na skórze działają drażniąco. Mogą wysuszać i zapychać skórę. Dlatego po użyciu płynu micelarnego koniecznie zmyj go z twarzy wodą i domyj ją żelem lub pianką.

4. Nie trzeba stosować produktów z jedenj lini pielęgnacyjnej:

Najczęściej produkty są tak stworzone, aby wzajemnie się uzupełniać. Można, ale na pewno nie trzeba używać kosmetyków jednej marki i z tej samej linii. Najważniejsze jest to, aby były one dobrane indywidualnie do rodzaju Twojej cery i aktualnych potrzeb skóry. Lecz bardzo ważna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie skład. Musimy wiedzieć, jakich składników nie powinniśmy łączyć ze sobą. 

5. Zrezygnuj z płatków kosmetycznych:

Płatki kosmetyczne znajdą najlepsze zastosowanie jedynie w demakijażu oczu. Używanie płatków kosmetycznych w codziennym demakijażu twarzy zaburza warstwę ochronną skóry. Stosowanie ich w codziennej pielęgnacji wywołuje zbędne podrażnienie. Dodatkowo płatki kosmetyczne zanim oczyszczą skórę, rozmarzą wszystko, to co na niej zalega po całym dniu. 


 

Anna Grygiel
mgr kosmetologii

 



Zobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00