Poznaj tajniki kwasów❤️


26 marca, 2019

Peelingi medyczne inaczej kwasy, to jedne z najbardziej obszernych grup składników aktywnych, wykorzystywanych w kosmetologii. Cenię je za skuteczność i szerokie spectrum działania. Dobrze dobrana terapia bazująca o kwasy, przynosi szybie zmiany na skórze. Zmieniając jej strukturę, ujednolicają koloryt, redukują niedoskonałości, spowalniają procesy starzenia, chronią prze szkodliwym promieniowaniem UV. 

Różnorodne peelingi chemiczne (kwasowe), to jedne z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie procedur w gabinecie.

W zależności od budowy chemicznej, wyróżniamy kwasy:

1. PHA
polihydroksykwasy. Najbardziej łagodne kwasy. Są przeznaczone dla skóry: odwodnionej, podrażnionej, starzejącej się, z trądzikiem pospolitym, czy trądzikiem różowatym. Pochodne kwasów PHA naturalnie występują w naskórku, współtworząc naturalny czynnik nawilżający (
NMF). Polihydroksykwasy mogą być stosowane przez cały rok.
Do grupy PHA należą:

√ Kwas laktobionowy w odróżnieniu od alfa i beta hydroksykwasów jest polihydroksykwasem. Jest nowej generacji kwasem otrzymywanym z naturalnie występującej laktozy. Kwas laktobionowy posiada wszystkie cechy i właściwości charakterystyczne dla kwasów AHA, a dodatkowo wykazuje łagodniejsze działanie, nie powodując efektów ubocznych w postaci intensywnego łuszczenia, pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia skóry, co jest wynikiem budowy alfa i beta hydroksykwasów. Olbrzymią zaletą tych preparatów jest możliwość ich stosowania podczas i po leczeniu retinoidami i sterydami, dzięki czemu zmniejszone zostaną skutki uboczne działania leków. Kwas laktobionowy dzięki swojej budowie nie wykazuje działania fototoksycznego, może być więc stosowany przez cały rok. Ze względu na swoje właściwości pełni ważną rolę w pielęgnacji skóry zniszczonej słońcem i w zapobieganiu starzenia się skóry. 
√ Glukonolakton –  najcześciej występuje w połączeniu z wyżej wymienionym kwasem laktobionowym, wykazuje bardzo podobne działanie, w zastosowane razem działają synergistycznie, potęgując efekt zabiegu. Oba kwasy mogą być stosowane na przemian w zabiegach, w których dochodzi do intensywnego podrażnienia skóry – np. peeligu glikolowym, czy dermapenie.
√ Kwas askorbionowy – witamina C również zaliczana jest do PHA.

1. BHA przedstawicielem BHA w kosmetykach jest kwas salicylowy.

√ Kwas salicylowy wykazuje właściwości keratolityczne, przeciwzapalane (hamuje syntezęprostaglandyn), ściągające i antybakteryjne – hamuje namnażanie bakterii Propionumbacterium Acnes. Nakładanie wysokich stężeń kwasu salicylowego wywołuje oddzielenie się naskórka na grudkach, krostkach i zaskórnikach w ciągu kilku minut po aplikacji. Często ulega otwarciu osłonka krosty, co pozwala na działąnie kwasu od nabłonka mieszka włosowego aż do gruczołu łojowego.

3. AHA – naturalnie występują w przyrodzie: trzcina cukrowa (kwas glikolowy), owoce cytrusowe (kwas cytrynowy), mleko, orzechy, zboża. Peelingi AHA nie są rozpuszczalne w sebum, co oznacza, że aby wykazać ich pełne działanie w przypadku skóry mieszanej lub tłustej, należy ją uprzednio przygotować, odtłuścić.

√ Kwas mlekowy naturalnie występuje w skórze, jako element procesów katabolicznych. Odpowiada za wiązanie wody w naskórku, stymuluje syntezę ceramidów i utrzymuje odpowiednie 5,5 pH skóry. Sprzyja równomiernemu rozłożeniu melaniny, rozjaśnia skórę. Kwas mlekowy należy do grupy antyoksydantów, hamuje procesy starzenia.
√ Kwas azelainowy wykazuje szerokie spektrum działania. Wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry naczyniowej i trądzikowej. Hamuje stany zapalne, działa antybakteryjnie. Hamuje tyrozynazę i blokuje dalszy szlak melanogenezy, tym samym rozjaśniając skórę. Neutralizuje reaktywne formy tlenu, działa hamująco na procesy starzenia.
√ Kwas migdałowy pochodzi z fermentacji gorzkich migdałów i należy do grupy kwasów AHA. Jest powszechnie stosowany w hamowaniu procesów starzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku. Bezpieczny dla cery wrażliwej, posiada dużą cząsteczkę, co wpływa na wolne przenikanie do głębokich warstw naskórka. Pod względem chemicznym struktura kwasu migdałowego jest podobna do struktury antybiotyków, co przekłada się na popularność kwasu migdałowego w pielęgnacji cery z trądzikiem.
√ 
Kwas ferulowy dzięki właściwościom antyoksydacyjnym neutralizuje wolne rodniki oraz wzmacnia działanie witamin C i E. Wykonywany przed intensywną ekspozycją słoneczną, chroni skórę przed powstaniem przebarwień. Floretyna wykorzystana w zabiegu wzmacnia penetrację kwasu ferulowego i hamuje działanie elastazy – enzymu odpowiedzialnego za niszczenie włókien elastynowych. Zaś "Mat ferul" oparty o kwas ferulowy na podłozu hydroalkoholowym, dzięki czemu kwas ferulowy szybko wytrąca się na powierzchnię skóry, tworząc tzw. frost i dając efekt zmatowienia skóry. Jest to produkt idealny dla osób borykających się z nadmiernym wydzielaniem sebum oraz swiecącą się skórą.
√ Kwas glikolowy
 posiada najmniejszą chemicznie cząsteczkę, co sprawia, że penetruje on do głębokich warstw skóry. Stąd jesgo zastosowanie najczęściej związane jest z intensywnym podrażnieniem i złuszczeniem skóry. Zabiegi z kwasem glikolowym przynoszą znaczną poprawę w przypadku problemów tj.: blizny, czy glębokiem zmarszczki. Kwas glikolowy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, zagęszczając skórę.
√ Kwas jabłkowy (hydroksybursztynowy), 
w naturze występuje w jabłkach, przeważnie niedojrzałych, a także w winogronach oraz owocach agrestu. Wykazuje działanie nawilżające, ponadto minimalizuje drobne zmarszczki, rozjaśnia skórę, poprawia jej teksturę oraz zmniejsza widoczność ujść gruczołów łojowych (tzw. porów).
√ Kwas fitowy 
organiczny związek chemiczny, który w naturze występuje w roślinach strączkowych, wielu nasionach, ziarnach i otrębach zbóż. Ceniony jest szczególnie w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, ponieważ dzięki zdolności chelatowania jonów miedzi zapobiega nadmiernej pigmentacji skóry i rozjaśnia istniejące przebarwienia. Jest także łagodnym eksfoliantem wykazującym działanie nawilżające, antyoksydacyjne, jak również obkurczające rozszerzone naczynka krwionośne.
√ Kwas szikimowy 
jest wielofunkcyjną substancją czynną. Najbardziej doceny jest za zdolność do zmniejszenia ilości zmian trądzikowych, zaskórników, działanie przeciwzapalne i sebostatyczne. W zależności od stężenia i pH może nawilżać lub złuszczać. Jest najłagodniejszym kwasem z grupy AHA, dlatego może być stosowany u osób ze skórą naczyniową, dojrzałą i suchą. Wyniki badań naukowych potwierdzają także antyoksydacyjne i rozjaśniające właściwości kwasu szikimowego - minimalizuje przebarwienia potrądzikowe, ale też wyrównuje koloryt skóry.

4. Alfa-ketonokwasy - przedstawicielem jest kwas pirogronowy.

√ Kwas pirogronowy rekomendowany dla skóry trądzikowej, z licznymi zaskórnikami oraz z problemem nadmiernego wydzielania sebum. Działa antybakteryjnie, znacznie obniża pH skóry, dzięki czemu wpływa na poprawę stanu skóry tłustej i zanieczyszczonej.
 

MITY DOTYCZĄCE ZABIEGÓW Z KWASAMI:


MIT nr. 1 | Peelingi można stosować wyłącznie w okresie jesienno-zimowym.
Terapię można wykonywać przez cały rok, ponieważ są rodzaje kwasów,, które sprawdzają się idealnie w okresie wiosenno-letnim. Np.: kwas azelainowy, kwas migdałowy, kwas fitowy, kwas ferulowy, ponieważ nie są to kwasy drażniące i fotouczulające. 

MIT nr. 2 | Kwasy nie są odpowiednie dla cery wrażliwe.
Nic bardziej mylnego. Ponieważ idealnym składnikiem, który odbuduje i wzmocni cienką i delikatną skórę jest właśnie kwas laktobionowy.

MIT nr.3 | Kwasy powodują zawsze bardzo duże złuszczenie i podrażnienie.
Nie do końca. Istnieją kwasy, które nie powodują pieczenia i podrażnienia. Zwłaszcze jeśli wybieżemy niskie stężenia. Więc prawdopodobieństwo wystąpienia agresywnego łuszczenia się skóry jest zerowe.

MIT nr 4. | Jeśli po zabiegu kwasowym skóra się nie łuszczy, tzn., że zabieg nie działa.
Nie zawsze jest potrzeba agresywnego złuszczania, aby zabieg działał. Peelingi wpływają m.in. na przebudowę i regenerację skóry. Złuszczanie występuje zawsze, lecz w większości przypadków jest to zawsze złuszczanie drobnonaskórkowe niewidoczne gołym okiem. Przykładem takich kwasów są preparaty: PRX T33, BioRePeelCl3, TMC 3+. Czasem występuje wskazania do głębokiego złuszczania. Wtedy dobieram odpowiednie preparaty do takiej procedury. Np.: Deep phyto peeling, Easy TCA Pain Control lub Thermopeel.


Przeciwwskazania:
Musimy pamiętać, że intensywne peelingi będą prowadziły do wywołania stanu zapalnego, dlatego zdrowie pacjenta, jego sposób odżywiania, czy poziom stresu to kluczowe czynniki, które uniemożliwią lub znacznie spowolnią regenerację naskórka, odwracając efekt zabiegu.

Zalecenia po zabiegu:
W pierwszym tygodniu po zabiegu zrezygnuj ze stosowania produktów pielęgnacyjnych opartych o kwasy chemiczne, retinol.
- Stosuj indywidualnie dobrane produkty do domowej pielęgnacji.
- Intensywnie nawilżaj skórę w ciagu dnia.
- Stosuj kremy z SPF min. 30+.
- Do tygodnia po zabiegu unikaj: opalania się, solarium, intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, jacuzzi, basenu, zabiegów powodujących podrażnienie skóry.
- Nie przyspieszaj procesu gojenia.
- Całkowicie przeciwwskazane jest zdrapywanie łuszczącego się naskórka.

 

Anna Grygiel
mgr kosmetologii
Zobacz także:


gabinet komsetyczny nowy sącz
ul. Sobieskiego 1A
Nowy Sącz
pn-pt 10:00-18:00
sob 9:00-14:00